„ZATAŃCZ Z NAMI! Święto folkloru w Warszawie” to projekt który nasze Stowarzyszenie realizuje dzięki dofinansowaniu M. St. Warszawy w ramach Programu „Kultura Warszawy – dzieła, projekty, wydarzenia”. Jego celem jest promocja folkloru wśród mieszkańców Stolicy oraz próba odmiany jego wizerunku jako formy sztuki archaicznej w swoim wydźwięku i mało atrakcyjnej dla odbiorców. Jednocześnie chcemy budować współpracę pomiędzy amatorskimi i zawodowymi instytucjami działającymi w obszarze folkloru oraz zintegrować środowisko folklorystyczne na terenie Warszawy wokół wspólnego przedsięwzięcia.

Do udziału w projekcie zaprosiliśmy największe warszawskie amatorskie zespoły folklorystyczne oraz zawodowy Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK im. S. Hadyny. Wspólnie pracowaliśmy nad wydarzeniem finałowym prowadząc warsztaty dla tancerzy i próby repertuarowe.

Każda z tych grup wybrała ze swojego repertuaru po dwa utwory taneczne. Muzykę do tych choreografii (w formie zapisów nutowych aranżacji oraz nagrań) przekazaliśmy do Zespołu Pieśni i Tańca ŚLĄSK. Ich aranżacji oraz orkiestracji i przygotowania w docelową formę brzmienia na orkiestrę symfoniczną podjęli się Maciej Wilczyński oraz dyrygent Orkiestry Symfonicznej ZPiT ŚLĄSK – pan Zygmunt Magiera. Dzięki takiej formule warszawskie zespoły zyskały możliwość zatańczenia swoich choreografii z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej w pełnym składzie a nie kilkuosobowych kapel jak to ma miejsce zazwyczaj. Już samo to było olbrzymią nobilitacją i stwarzało unikatową możliwość wykonania choreografii do zupełnie innej formy muzycznej. Biorąc pod uwagę dodatkowo, że podczas koncertu zespoły amatorskie zaprezentują się wspólnie na jednej scenie i z udziałem Orkiestry Symfonicznej ZPiT ŚLĄSK – jednego z dwóch zawodowych zespołów ludowych w Polsce, który dodatkowo w tym roku zdobył za swoje osiągnięcia muzyczne dwa Fryderyki – możemy mówić o zupełnie bezprecedensowym wydarzeniu artystycznym. Składa się to na wyjątkowo atrakcyjną formułę artystycznej prezentacji, która naszym zdaniem pozwoli zrealizować oba cele projektu.

Dodatkowo jednak, w ramach naszego wspólnego koncertu, chcieliśmy zawrzeć dwa elementy jeszcze bardziej spajające środowisko folklorystyczne i miasto na terenie którego ono działa. Dlatego postanowiliśmy przygotować zupełnie od nowa dwa utwory wspólne – poloneza na otwarcie koncertu oraz finałową polkę. Muzycznie opierają się one na melodiach znalezionych przez Oskara Kolberga na terenie podwarszawskich wsi (dziś będących już dzielnicami M. St. Warszawy – Saska Kępa, Kabaty, Natolin, Służew, Gocław, Ursynów, Wilanów) czy Nadwiślańskiego Urzecza. Wyboru melodii dokonali wspólnie kierownicy muzyczni warszawskich zespołów ludowych. Aranżacji ich w docelową formę oraz orkiestracji i przygotowania na orkiestrę symfoniczną podjął się dyrygent Orkiestry Symfonicznej ZPiT ŚLĄSK – pan Zygmunt Magiera. Do tak powstałej muzyki choreografowie – pan Janusz Chojecki i pan Mariusz Żwierko – przygotowali choreografie taneczne. Zakładają one udział przedstawicieli (tancerzy) wszystkich zaangażowanych zespołów ludowych.

Do wydarzenia zostało

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)

Udało nam się zatem przygotować unikalny program który zaprezentujmy podczas koncertu finałowego projektu. Odbędzie się on 17.12.2023 roku o godz. 19:00 w Hali Sportowej OSiR Bemowo. Wstęp wolny! Darmowe wejściówki odebrać można już od 11.12 na recepcji Hali (ul. Obrońców Tobruku 40 w Warszawie).

Planujemy też transmisję na żywo koncertu w Internecie. Dostępna ona będzie w poniższym oknie.

Po koncercie w tym miejscu pojawi się też nagranie wideo oraz obszerna relacja zdjęciowa z wydarzenia. Już dziś zapraszamy Państwa do oglądania!

 

W międzyczasie zapraszamy też do zapoznania się z innymi projektami jakie realizuje nasze Stowarzyszenie.

Warunki korzystania

Warunki korzystania

Stowarzyszenie „Passionfruits” jest właścicielem praw autorskich majątkowych  i zależnych wszystkich zasobów dostępnych na stronie. Dopuszcza się ich wykorzystanie jedynie w celach edukacyjnych, mających charakter niezarobkowy i zgodnie z zasadami licencji Creative Commons (CC BY-NC-ND 4.0).

 

Link do pełnej treści licencji:

 

https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl

 

Wykorzystując którykolwiek z zasobów należy każdorazowo podać jego autora lub autorów (zgodnie z informacjami podanymi na stronie) oraz wskazać właściciela praw autorskich majątkowych.

 

Na przykład:

 

Tytuł: Serele

Muzyka: Witold Jarosiński

Choreografia: German Komarovski

Własność praw autorskich majątkowych: Stowarzyszenie „Passionfruits”.

 

Jakakolwiek modyfikacja lub ingerencja w integralność utworów jest niedozwolona.

 

W razie wątpliwości dotyczących zasad wykorzystania zasobów, prosimy o kontakt.

You have Successfully Subscribed!