U podstaw naszego projektu leży chęć podzielenia się pozytywnymi doświadczeniami związanymi z edukacją pozaformalną w celu zbudowania w oparciu o nie trwałej współpracy międzynarodowej. Za fundament służą nam zainteresowania i pasje członków naszych grup. Poprzez nasze działania poznajemy kraje i kultury naszych sąsiadów oraz ich samych. Pozwala to nam promować postawę tolerancji i otwartości na innych zarówno wśród uczestników, jak i w naszych społecznościach lokalnych.
Cele te osiągnęliśmy poprzez realizację trójstronnej wymiany młodzieży, w której wzięły udział trzy grupy młodych ludzi w wieku od 13 do 19 lat, po 20 osób z każdej strony. Grupy z Litwy i Ukrainy przyjęły role zagranicznych partnerów a grupa z Polski (z Siemiatycz) pełniła niejako rolę gospodarza. Była ona wsparta przez Stowarzyszenie „Passionfruits”, które jest formalnie organizacją wnioskującą. Nasza wymiana odbyła się w terminie od 13 do 22 sierpnia 2016 roku w miejscowości Murzasichle w regionie polskich Tatr.
W trakcie naszej wymiany zaplanowaliśmy wykorzystanie wielu metod edukacji pozaformalnej. Najważniejsze z nich to:
– gry symulacyjne,
– warsztaty artystyczne,
– warsztaty taneczne i wokalne,
– prezentacje multimedialne i tradycyjne,
– praca w grupach o zróżnicowanej liczebności i składzie,
– praca indywidualna,
– gry terenowe,
– dyskusje z moderatorem,
– debaty oksfordzkie,
– aktywności angażujące społeczność lokalną,
-zabawy integracyjne i energizery.
Realizacja tego projektu przyniosła wymierny efekt zarówno w postaci poszerzenia wiedzy uczestników na temat zaangażowanych krajów i kultur, co pozwala promować otwartość i postawę tolerancji, ale także zapewnia młodzieży ciekawe doświadczenia z narzędziami edukacji pozaformalnej. Mamy nadzieję, iż uczyni to z nich bardziej aktywnych uczestników procesu edukacji w swoich środowiskach i być może zapoczątkuje zmiany mające na celu włączenie metod edukacji pozaformalnej do codziennych zajęć w ich szkołach.