Świniok

Taniec Świniok w czeskim języku „Sviňák“ jest to wałaski taniec figurowy, przy czym Wałasko (pozn. „Valašsko“) to region górzysty we wschodniej części Moraw toczący się około miast Vsetín, Valašské Meziříčí, Rožnov pod Radhoštěm, Frenštát, Zlín, Vizovice czy Valašské Klobúky. Pasterze w tym regionie oznaczani byli według tego, jakie zwierzęta pilnowali na pastwiskach – np. ci, którzy pilnowali krowy to „kraváci“, konie „koňáci“, a omawiani „sviňáci“ pilnowali świnie. Długie chwile umilali sobie śpiewem przy ognisku lub różnymi zabawami.
Tańce figurowe z tego regionu posiadają skonkretyzowane elementy taneczne, które zmieniają się prawidłowo według melodii tanecznej, i dlatego czasami oznaczane są również jako „kolorowe kompozycje muzyczne“. Chodzi bądź o formacje cykliczne, kiedy powtarzają się pewne figury przez cały taniec lub figury rozłożone są do całego tańca w ramach śpiewu. Wszystkie tańce figurowe zawierają znajome kroki taneczne z tańców kołowych (walczyk, polka, trzęsiony, mazurka, obkroczny) i chodzi w większości o tańce parowe, tańczone po kole, wyjątkowo w rzędach lub w ustawieniu krzyżowym.
Region wałasski prawie graniczy z regionem Beskidu Śląskiego, w którym również tańczony jest bardzo podobny taniec świniok. Różnice w odmianach tego tańca, zarówno melodyczne, jak i ruchowe są niewielkie.
W przedstawionej choreografii występują kroki w rytmie polki w przód przeplatane podskokami i cwałem.
Świniok
Wersja A
Wersja B
Wersja C
Instruktaż