Świniok

Taniec Świniok w czeskim języku „Sviňák“ jest to wałaski taniec figurowy, przy czym Wałasko (pozn. „Valašsko“) to region górzysty we wschodniej części Moraw toczący się około miast Vsetín, Valašské Meziříčí, Rožnov pod Radhoštěm, Frenštát, Zlín, Vizovice czy Valašské Klobúky. Pasterze w tym regionie oznaczani  byli według tego, jakie zwierzęta pilnowali na pastwiskach – np. ci, którzy pilnowali krowy to „kraváci“, konie „koňáci“, a omawiani „sviňáci“ pilnowali świnie. Długie chwile umilali sobie śpiewem przy ognisku lub różnymi zabawami.

Tańce figurowe z tego regionu posiadają skonkretyzowane elementy taneczne, które zmieniają się prawidłowo według melodii tanecznej, i dlatego czasami oznaczane są również jako „kolorowe kompozycje muzyczne“. Chodzi bądź o formacje cykliczne, kiedy powtarzają się pewne figury przez cały taniec lub figury rozłożone są do całego tańca w ramach śpiewu. Wszystkie tańce figurowe zawierają znajome kroki taneczne z tańców kołowych (walczyk, polka, trzęsiony, mazurka, obkroczny) i chodzi w większości o tańce parowe, tańczone po kole, wyjątkowo w rzędach lub w ustawieniu krzyżowym.

Region wałasski prawie graniczy z regionem Beskidu Śląskiego, w którym również tańczony jest bardzo podobny taniec świniok. Różnice w odmianach tego tańca, zarówno melodyczne, jak i ruchowe są niewielkie.

W przedstawionej choreografii występują kroki w rytmie polki w przód przeplatane podskokami i cwałem.

 

Świniok

przez Witold Jarosiński | Strategic Partnership for Dance in Education

<a href="https://www.passionfruits.eu/wp-content/uploads/2017/09/Maciek/Sviniak.mp3" download="">Pobierz</a>

Wersja A

<a href="https://www.passionfruits.eu/wp-content/uploads/2017/09/CZ_Sviniak_ver._A.mp4" download="">Pobierz</a>

Wersja B

<a href="https://www.passionfruits.eu/wp-content/uploads/2017/09/CZ_Sviniak_ver._B.mp4 " download="">Pobierz</a>

Wersja C

<a href="https://www.passionfruits.eu/wp-content/uploads/2017/09/CZ_Sviniak_ver._C.mp4 " download="">Pobierz</a>

Instruktaż

<a href="https://www.passionfruits.eu/wp-content/uploads/2017/09/Instruktaze/Instruktaz_CZ_PL.mp4" download="">Pobierz</a>
Warunki korzystania

Warunki korzystania

Stowarzyszenie „Passionfruits” jest właścicielem praw autorskich majątkowych  i zależnych wszystkich zasobów dostępnych na stronie. Dopuszcza się ich wykorzystanie jedynie w celach edukacyjnych, mających charakter niezarobkowy i zgodnie z zasadami licencji Creative Commons (CC BY-NC-ND 4.0).

 

Link do pełnej treści licencji:

 

https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/legalcode.pl

 

Wykorzystując którykolwiek z zasobów należy każdorazowo podać jego autora lub autorów (zgodnie z informacjami podanymi na stronie) oraz wskazać właściciela praw autorskich majątkowych.

 

Na przykład:

 

Tytuł: Serele

Muzyka: Witold Jarosiński

Choreografia: German Komarovski

Własność praw autorskich majątkowych: Stowarzyszenie „Passionfruits”.

 

Jakakolwiek modyfikacja lub ingerencja w integralność utworów jest niedozwolona.

 

W razie wątpliwości dotyczących zasad wykorzystania zasobów, prosimy o kontakt.

You have Successfully Subscribed!